Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia - Polityka energetyczna przyjęta
Energia - Polityka energetyczna przyjęta Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 13 Listopad 2009 13:44
żarówkaRada Ministrów przyjęła „Politykę energetyczną Polski do 2030 r.”. Przygotowany w Ministerstwie Gospodarki dokument zawiera długoterminową strategię rozwoju sektora energetycznego, prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię oraz program działań wykonawczych do 2012 r.

Strategia odpowiada na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w perspektywie krótko- i długoterminowej. Realizacja wskazanych w dokumencie rozwiązań pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, rozwijać infrastrukturę wytwórczą i transportową, zniwelować uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej oraz wypełnić międzynarodowe zobowiązania w zakresie ochrony środowiska. Polityka określa sześć podstawowych kierunków rozwoju polskiej energetyki.

Priorytet ma poprawa efektywności energetycznej, ministerstwo chce m. in. wdrożenia systemu białych certyfikatów promujących podmioty dokonujące największych oszczędności. Wśród ważnych zadań znalazł się także rozwój energetyki odnawialnej. Dokument wyznacza następujące cele: 15% udział OZE w zużyciu energii finalnej w 2020 r. oraz 10% udział biopaliw w rynku paliw transportowych w 2020 r. Ponadto prowadzone będą działania, które pomogą w rozwoju biogazowni rolniczych oraz farm wiatrowych na lądzie i morzu. W dokumencie jest także mowa o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, chociaż bez żadnych szczegółów. Zapowiedziano także wprowadzenie systemu zarządzania krajowymi pułapami emisji gazów cieplarnianych i innych substancji. Realizowane będą też zobowiązania wynikające z nowej dyrektywy ETS, a także opracowany zostanie system dysponowania przychodami z aukcji uprawnień do emisji CO2. Bardzo istotnym kierunkiem działań będzie również wsparcie rozwoju technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS).

Źródło: Ekologia