Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Ministerstwo gospodarki przygotowuje rozporządzenie w sprawie zbóż dla energetyki
Biomasa - Ministerstwo gospodarki przygotowuje rozporządzenie w sprawie zbóż dla energetyki Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 20 Listopad 2009 15:39
biomasaJako biomasa pochodzenia roślinnego używana do spalania w energetyce będą używane zboża nie spełniające wymagań jakościowych w zakupie interwencyjnym i nie podlegające zakupowi interwencyjnemu oraz uprawiane na najsłabszych gruntach, które często są ugorowane lub wycofywane z produkcji rolnej ze względu na nieopłacalność.

Takiej odpowiedzi udzieliła wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska posłowi Włodzimierzowi Kuli który pytał o założenia rozporządzenia MG, uznającego ziarna zbóż za odnawialne źródło energii i dopuszczające je do spalania. Celem tego aktu prawnego jest wręcz zachęcenie rolników do uprawy zbóż dla potrzeb energetyki na glebach niskiej klasy, dotychczas niewykorzystywanych.

Konieczność zagospodarowania biomasy w postaci zbóż wiąże się z planowanym rozwojem energetyki rozproszonej, wykorzystującej lokalnie dostępne surowce. Wychodzi też naprzeciw celom strategicznym polityki energetycznej, tj. uzyskania przez Polskę w 2010 roku 7,5 proc. udziału energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii (OZE) i jej zwiększenie do 15 proc. w 2020 r.
Jak stwierdza wiceminister, wykorzystanie zbóż jako źródła OZE oczekują zarówno energetycy, jak i sami rolnicy. Postawione przed energetyką zadanie rosnącego wytwarzania energii z OZE, rodzi problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości biomasy, którą można przetworzyć na nośniki energii. Jednocześnie rolnictwo napotyka problemy z zagospodarowaniem zbóż nie przydatnych na cele konsumpcyjne.

Ze specyfiki produkcji rolnej wynika, że od 5 do 10 proc. wolumenu produkcji roślinnej nie można wykorzystać do celów żywnościowych lub jej przydatność jest znacząco ograniczona, informuje wiceminister. Ponadto należy mieć na uwadze warunki glebowo-klimatyczne, ograniczające produkcję zbóż na cele żywnościowe na glebach słabych oraz brak alternatywy dla innej produkcji na tych terenach. Na takich gruntach zagospodarowanie ziaren zbóż nieprzydatnych z punktu widzenia konsumpcji nie stwarza zatem zagrożenia dla produkcji rolniczej. Wiceminister dodaje, że produkcja zbóż na cele energetyczne na najsłabszych glebach nie jest alternatywą dla plantacji wieloletnich roślin energetycznych. Obecnie uprawiane są one na 10 tys. ha.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska odpowiedziała też posłowi, że prace nad rozporządzeniem poprzedzone zostały konsultacją społeczną i pytaniem o etyczną stronę spalania zbóż. Odpowiedzi, w tym środowiska rolników, wskazywały na szansę zagospodarowania marnującego się często zboża i możliwości uruchomienia produkcji do tej pory nieopłacalnej.

Źródło: WNP