Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Fortum w Polsce
Biomasa - Fortum w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 23 Listopad 2009 11:05
biomasaFortum w Polsce stawia na energetyczne wykorzystywanie biomasy i odpadów, rozwój kogeneracji oraz wzrost efektywności energetycznej - powiedział Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Częstochowa podczas Konferencji: "Górnictwo/Energetyka", zorganizowanej przez Grupę PTWP, wydawcę "Nowego Przemysłu" i portalu wnp.pl.

- Na Górnym Śląsku węgiel jest paliwem jednocześnie strategicznym jak i lokalnym. W innych miejscach w Polsce chcemy zwiększyć znaczenie biomasy, którą można traktować jako paliwo lokalne, mogące być wytwarzanie w niewielkiej odległości od źródeł wytwarzania energii - mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Częstochowa.

Biomasa ma być na dużą skalę wykorzystywana m.in. w elektrociepłowni w Częstochowie, którą Fortum planuje uruchomić na początku roku 2010. Nowa jednostka będzie dysponowała mocą 120 MW cieplnych i 64 elektrycznych. Docelowo będzie korzystała w 25 proc. z biomasy i 75 proc. z węgla kamiennego. Szacuje się, że rocznie elektrociepłownia będzie zużywała ok. 200 tys. ton biomasy. Wartość inwestycji ocenia się na ponad 130 mln euro.
Innym paliwem, które chce wykorzystywać Fortum są odpady. Jak przekonuje Piotr Górnik, odpady są paliwem energetycznym, które obecnie w Polsce jest tracone, poprzez składowanie na wysypiskach. Potencjalnie odpady mogą mieć duże znaczenie dla branży energetycznej. Fortum ma spore doświadczenie w energetycznym wykorzystywaniu odpadów, w roku 2008 z odpadów pochodziło 7 proc. ciepła wyprodukowanego przez fiński koncern.

- Biomasa i odpady w najbliższym czasie będą miały rosnące znacznie w polskiej energetyce - zapewnia prezes Górnik.

Piotr Górnik podkreśla jednocześnie, że bardzo ważnym obszarem jest również poprawa efektywności energetycznej, i to zarówno w sektorze wytwarzania energii, gdzie powinny być stosowane najlepsze dostępne techniki, jak i w przypadku końcowego użytkowania energii. Fortum planuje w tym zakresie współpracę z odbiorcami energii.

- Jednym z najlepszych sposobów poprawy efektywności wytwarzania jest skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Ten kierunek również będzie mocno rozwijany przez Fortum - dodaje Piotr Górnik.

Komentując kierunki polityki energetycznej Unii Europejskiej Piotr Górnik podkreśla, że kierunki ograniczania emisyjności źródeł wytwarzania i dekarbonizacji występują i nadal będą występowały. Przedsiębiorstwa energetyczne muszą się więc w te uwarunkowania wpisać. W oparciu o te czynniki oraz takie elementy jak dostępne technologie, dostępne finansowanie oraz spodziewany wynik ekonomiczny będą podejmowane decyzje inwestycyjne.

W ocenie Piotra Górnika decyzje inwestycyjne w duże elektrownie węglowe są obarczone obecnie dużymi ryzykami, dlatego przedsiębiorstwa energetyczne zamiast inwestować w takie jednostki, mogą poszukiwać rozwiązań niszowych, które jednak mogą nie zabezpieczyć w pełni potrzeb energetycznych kraju.

Źródło: WNP