Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - OZE wciąż niedocenione w Polsce
Energia odnawialna - OZE wciąż niedocenione w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 24 Listopad 2009 15:06
żarówkaSzybki rozwój energetyki odnawialnej w Europie jest oczywisty, a energetyki jądrowej bynajmniej nie jest. W "Polityce energetycznej Polski do 2030 r." nie ma, od strony bilansu energetycznego ani od strony ekonomicznej, uzasadnienia rozwoju energetyki jądrowej. Jeżeli chodzi o energetykę odnawialną,to widać jej bardzo duże niedocenienie, w szczególności w porównaniu do energetyki jądrowej - powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO).

Projekt dokumentu przed korektami zakładał, że Polska ma docelowo produkować 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku i 20 proc. do roku 2030. Przyjęty dokument zakłada jednak, że udział OZE zarówno w roku 2020 jak i 2030 będzie w zasadzie taki sam.

Rządy w innych krajach (np. Niemcy) proponują na 2020 r. większy udział OZE, o 1-2 proc., niż założony dla nich przez Unię Europejską w ramach pakietu 3 x 20 proc., choćby ze względu na to by uniknąć kar i zarobić na nadwyżkowych transferach statystycznych (instrument elastyczności dyrektywy 2009/28/WE), a w Polsce rząd założył nieuzasadniony minimalizm na rok 2020, a potem chyba wręcz administracyjny zakaz rozwoju OZE, bo inaczej prognozy rządowej w tym zakresie nie da się zinterpretować – tłumaczy Wiśniewski. Dodatkowo dyrektywa 2009/28/WE zakłada 15% udział OZE w zużytej energii finalnej, a w przypadku biopaliw następuje również ich wysoki eksport za granice Polski.
- Z uwagi na wyższe ceny biopaliw i biomasy w UE, znaczna część biopaliw stałych i ciekłych ucieknie nam za granicę, osłabiając szanse na wypełnienie celu. Fakt ten, w powiązaniu z niezwykle wysokim założonym w dokumencie ponad 83 proc. udziałem biomasy w wypełnieniu krajowego celu, wpłynie na ceny biomasy energetycznej, które będą wzrastać, przez co założone 15 proc. osiągniemy bardzo wysokim kosztem. Zamiast spadać, razem ze wzrostem cen biomasy rosnąć będą także koszty zielonej energii, a impuls inflacyjny wpłynie rykoszetem na ceny żywności – powiedział prezes EC BREC IEO.

W polityce energetycznej w priorytecie IV, dotyczącym OZE nie przeznaczono także żadnych środków na odpowiednie przygotowanie, upowszechnianie i wdrożenie oraz, niebanalne w tym przypadku, monitorowanie wymaganego dyrektywą 2009/28/WE programu rozwoju OZE do 2020 r. tzw. „Action plan”.

- Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej wstępny projekt musimy złożyć do końca grudnia tego roku, a ostateczny do 30 czerwca 2010 roku. Przy wytycznych które dała nam Komisja i ramowych ograniczeniach politycznych wynikających z PEP’2030 nie jest możliwe przygotowanie takiego Action plan, by Polska swój cel bezpiecznie i racjonalnie wypełniła, bez ryzyka importu świadectw zużycia energii z OZE po cenie wyższej niż koszty wytwarzania zielonej energii w Polsce - powiedział rozmówca wnp.pl.

Według Grzegorza Wiśniewskiego w polityce energetycznej zyskuje za to energetyka jądrowa.

"Dobre wieści" dotyczące energetyki jądrowej pojawiają się szczególnie w „Programie działań wykonawczych na lata 2009-2012”, czyli w załączniku nr 3 do dokumentu zasadniczego (…) W programie działań wykonawczych, w tzw. Priorytecie III dotyczącym Atomu, doliczyłem się wpisanych w sposób konkretny ponad 350 mln zł zarezerwowanych środków budżetowych i parabudżetowych do 2012 r. (i już wydawanych) na szeroko rozumiane działania na rzecz przygotowania programu rozwoju energetyki jądrowej” - czytamy na oficjalnym blogu Grzegorza Wiśniewskiego.

Patrząc jednak całościowo na dokument PEP'2030 Grzegorz Wiśniewski ocenia go jako stosunkowo dobry.

Nastąpiła duża poprawa w stosunku do tego co było w PEP’2025 i w stosunku do pierwszej wersji tego dokumentu z 2007 roku. Jest to stosunkowo dobry dokument z uwagi np. na promocję efektywności energetycznej, próbę aktywnego włączenia samorządów terytorialnych i widać znaczny postęp z punktu uwzględniania niektórych elementów pakietu klimatycznego. Nie udała się w nim głównie część poświęcona energetyce odnawialnej - podsumował.

Źródło: WNP