Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Nowe wertykalne turbiny zaoszczędzą przestrzeń o 100 razy
Energia wiatrowa - Nowe wertykalne turbiny zaoszczędzą przestrzeń o 100 razy Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 02 Grudzień 2009 14:23
wiatrakiRobert Whittlesey i John Dabiri z California Institute of Technology w Pasadenie odkryli, że stworzenie pionowej osi turbiny wiatrowej (VAWT) pozwoli zaoszczędzić przestrzeń nawet 100 razy powierzchni przeznaczonej na rzec ich instalacji w porównaniu do klasycznych rozwiązań.

Dzięki temu produkcja energii będzie między innymi mniej zagrażać wędrującym ptakom. Jeżeli mówimy o HAWT (pozioma oś turbin wiatrowych), to potrzebują one znacznie większej odległości między sobą aby zachować odpowiedni przepływ wiatru. Gdyby ustawić je zbyt ciasno mogłyby wzajemnie zakłócać swoją pracę. W takiej sytuacji możliwe jest utworzenie się “dziury powietrznej” czyli miejsca, w którym powiewy są zbyt słabe na potrzeby efektywnej wydajności urządzeń.

wertykalna turbinaPozostawał wciąż problem zbyt dużej powierzchni, którą zajmują instalacje. Oczywiście najlepsze pomysły to te najprostsze więc postanowiono zbudować pionowy odpowiednik generatorów. Oczywiście przy dużym ścisku turbiny muszą obracać się naprzemiennie, aby nie zakłócać rytmu pracy. Najlepiej tą sytuacje obrazuje schemat kilku kół zębatych. Kiedy jedno obraca się w prawą stronę obraca sąsiednie koło w lewą. To drugie podczas swojej pracy obraca trzecie w prawą itd. Taka technika pozwoli uniknąć większości zakłóceń.

Oczywiście zmniejsza to również prawdopodobieństwo przelotu ptaków bezpośrednio przez turbinę. Zauważcie, że skrzydlaci przyjaciele kończą swój żywot na łopatkach horyzontalnych turbin wiatrowych. Świadczy to o tym, że próbują ominąć słup na którym wznosi się instalacja, a nie same skrzydła. Jak widać na zdjęciu wertykalne turbiny intuicyjnie współgrają z “ptasim móżdżkiem”.

Oczywiście przez zastosowaniem nowego systemu na dużą skalę musi on przejść jeszcze szereg testów.

Źródło: Ekoblogia