Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Według MAE, to energetyka wiatrowa będzie zastępować konwencjonalną
Energia wiatrowa - Według MAE, to energetyka wiatrowa będzie zastępować konwencjonalną Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 03 Grudzień 2009 16:24
wiatrakiWedług raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) "World Energy Outlook 2009" (WEO 2009) energetyka wiatrowa będzie wiodącą technologią w zastępowaniu technologii konwencjonalnych w krajach Unii Europejskiej.


Według raportu WEO 2009 na skutek kryzysu finansowego i gospodarczego w 2009 roku światowe zużycie energii spadnie w znacznym stopniu po raz pierwszy od 1981 roku. Jednak biorąc pod uwagę obecne polityki rządowe, popyt na energię szybko powróci do długookresowego trendu wzrostowego wraz z początkiem ożywienia gospodarczego.

World Energy Outlook prezentuje wyniki dwóch scenariuszy: Scenariusza Referencyjnego, który daje podstawowy obraz tego, jak światowe rynki energetyczne mogłyby ewoluować w sytuacji braku zmian dotychczasowych polityk i działań rządów; oraz Scenariusza 450, obrazującego świat, w którym podejmuje się wspólne działania w celu ograniczenia długoterminowej koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie 450 cząsteczek na milion ekwiwalentu CO2.

Według WEO 2009 nastąpi niepohamowany wzrost zapotrzebowania dla produkcji energii elektrycznej. Prognozowany światowy popyt na energię elektryczną do 2030 r. wzrasta o 2,5% rocznie. Przeszło 80% tego przyrostu przypada na kraje spoza OECD.

Globalnie do 2030 r. dodatkowe zainstalowane moce produkcyjne energii elektrycznej wynoszą 4 800 GW jest to prawie pięciokrotność obecnych mocy wytwórczych Stanów Zjednoczonych. Największy przyrost ma miejsce w Chinach (około 28% całości). Węgiel pozostaje głównym paliwem w sektorze elektroenergetycznym, a przy tym jego udział w światowej produkcji energii elektrycznej wzrasta o trzy punkty procentowe, osiągając 44% w 2030 r.
Produkcja energii jądrowej wzrasta we wszystkich głównych regionach świata oprócz Europy, ale jej udział w całości produkcji energii elektrycznej spada.

Źródło: WNP