Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Co najmniej 15 proc. energii w Warszawie z OZE do 2020 r.
Energia odnawialna - Co najmniej 15 proc. energii w Warszawie z OZE do 2020 r. Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 03 Grudzień 2009 16:33
energiaProjekt "Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku", tzw. Action Plan, zakłada, że co najmniej 15 proc. zużycia energii będzie stanowić energia z odnawialnych źródeł (OZE). Oczekiwany termin uchwalenia planu to luty 2010 roku.

Realizacja w 100 proc. zaproponowanego planu powinna na koniec 2020 r. spowodować, że 15 proc. energii dla Warszawy produkowane będzie z biomasy. Energia ze spalania odpadów do 2015 roku może wynieść 4 proc., a w 2018 roku nawet do 8 proc..

- Pokazaliśmy, że ok 15 proc. do roku 2020 to może być biomasa, ok 8 proc. z odpadów, gdybyśmy przyjęli tylko te dwa duże źródła to mięlibyśmy już ten efekt przekroczony. Jednak mogą wystąpić problemy z ich realizacją i w związku z tym, jeżeli uda nam się osiągnąć 15 proc. z tych wszystkich elementów, czyli kolektorów słonecznych, geotermii, fotowoltaiki, źródeł opartych o pompy ciepła, to będziemy szczęśliwi - powiedział Leszek Drogosz Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.

Rozbudowa obecnego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) pozwoli na wyprodukowanie energii z 320 tys. ton odpadów. Jednak obecnie w samej tylko Warszawie rocznie produkowane jest 750 tys. ton i według prognoz liczba ta będzie zbliżała się do miliona, dlatego rozważane jest wybudowanie kolejnego zakładu.

- Wiemy, że jest zainteresowanie budową innych tego typu obiektów dla Warszawy. W planie gospodarki odpadami perspektywicznie istnieje możliwość powstania drugiego takiego zakładu. Najlepiej żeby powstał on po zachodniej stronie i żeby niekoniecznie należał do samego miasta tylko leżał na pograniczu np. Warszawy i Pruszkowa - wyjaśniał Leszek Drogosz

Projekt "Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku przewiduje także zakup zielonej energii zarówno z istniejących już elektrowni np. wodnych lub wiatrowych.

- Nie zakładamy, że będziemy mięli w Warszawie hydroelektrownię, ale oczywiście energia dla warszawy może być kupowana z hydroelektrowni, tak samo jak może być kupowana z farm wiatrowych. Chcemy aby firmy energetyczne kupowały zieloną energię i aby była w łącznym parytecie odczuwalna - tłumaczył Leszek Drogosz.

Dla zobrazowania wykorzystania odnawialnych źródeł energii w dużych metropoliach Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy podał przykład Sztokholmu, w którym energia odnawialna stanowi 70 proc. łącznego bilansu energii. Jednak na swoim terenie zieloną energię produkuje tylko z odpadów i słońca, resztę bilansu stanowi energia kupowana głównie z hydroelektrowni usytuowanych poza miastem.

Źródło: WNP