Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Międzyuczelniany mikrobus na wiatr i słońce
Energia wiatrowa - Międzyuczelniany mikrobus na wiatr i słońce Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 04 Grudzień 2009 10:51
wiatrakiMikrobus napędzany energią elektryczną wyprodukowaną z wiatru i słońca w stacjach szybkiego ładowania tzw. zieloną energią, pojedzie ulicami Zielonej Góry do Cottbus w 2013 roku.


- Pomysł narodził się z potrzeby czasu. Nasze społeczności polska i niemiecka bardzo mało o sobie wiemy. Istnieją także różne stereotypy, które według mnie trzeba eliminować. Współpraca transgeniczna pozwoli nam się lepiej poznawać i wyeliminuje bariery. Taką barierą między innymi jest odległość, dlatego uważam, że taki fajny ekologiczny mikrobus będzie ułatwiał studentom podróż między uczelniami, a co za tym idzie ułatwi im ze sobą kontakt- powiedział koordynator projektu dr Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego dla wnp.pl.

Jest to pomysł dwóch współpracujących ze sobą uniwersytetów w Zielonej Górze i Cottbus (Niemcy). W ramach projektu strona polska ma wykonać mikrobus oraz wybudować dwie stacje szybkiego ładowania wykorzystującą do produkcji energii elektrycznej siłę wiatru i promienie słoneczne. Natomiast w Cottbus powstanie multimedialna platforma na temat produkcji i zużycia energii, służąca do określania potencjału energii ze słońca i wiatru na danym terenie.
Według założeń mikrobus będzie w stanie przejechać na jednym ładowaniu odległość do 150 km, pozwoli to na pokonanie w jedną stronę drogi między uczelniami (ok 119km). Dodatkowo obydwie stacje ładowania mają zostać udostępnione dla wszystkich mieszkańców. Szacowany koszt projektu wynosi ok. 2 mln zł.

- Trudno jest na razie mówić o dokładnej wycenie projektu. Kosztorys nie został jeszcze dokładnie ustalony. Środki na realizację projektu chcemy pozyskać z Programu Operacyjnego Współpraca Transgeniczna. Aktualnie przygotowujemy projekt, który jeśli zdążymy złożyć jeszcze w grudniu i zostanie on pozytywnie rozpatrzony, to w maju ruszą już konkretne działania- wyjaśnił dr Grzegorz Benysek.

Źródło: WNP