Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - URE wydał 30 tysięcy zielonych certyfikatów
Energia odnawialna - URE wydał 30 tysięcy zielonych certyfikatów Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 04 Grudzień 2009 12:00
żarówkaPrezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał trzydziestotysięczne świadectwo pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii. Tyle właśnie świadectw, zwanych popularnie "zielonymi certyfikatami" wydało URE od 1 października 2005 r., czyli od początku istnienia systemu świadectw pochodzenia - jednego z elementów wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jak przypomina URE, przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii mogą korzystać z systemu wsparcia w postaci świadectw pochodzenia, które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Świadectwa te wydawane są przez Prezesa URE i w postaci praw majątkowych z nich wynikających mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku.
Z informacji URE wynika, że w Polsce najwięcej jest jednostek wytwarzających zieloną energię w elektrowniach wodnych - ponad 700. Na drugim miejscu plasują się elektrownie wiatrowe - takich instalacji jest ponad 280. W województwie śląskim zlokalizowana została jedyna jak dotychczas instalacja produkująca energię przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Do pozostałych technologii zaliczanych do OZE, a wykorzystywanych w Polsce, należą elektrownie biogazowe i biomasowe, a także elektrownie wytwarzające energię w procesie współspalania.

Wg. URE, na dzień 21 września 2009 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach wyglądała następująco:

- elektrownie na biogaz - 69,205 MW
- elektrownie na biomasę - 233,790 MW
- elektrownie wiatrowe - 582,597 MW
- elektrownie wodne - 944,020 MW
- współspalanie - 37 jednostek (w przypadku jednostek wykorzystujących technologię współspalania nie jest możliwe określenie mocy zainstalowanej)

Łącznie - 1 829,612 MW

Źródło: WNP