Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna -RWE pokazało 5 sposobów ochrony klimatu w energetyce
Energia odnawialna -RWE pokazało 5 sposobów ochrony klimatu w energetyce Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 08 Grudzień 2009 17:52
energiaRozwój energetyki niekonwencjonalnej, czystych technologii węglowych, promowanie energooszczędnośc, dalsze wykorzystanie energii jądrowej oraz międzynarodowe przedsięwzięcia w zakresie ochrony klimatu odnośnie CDM i JI - to sposoby zaproponowane przez RWE na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

RWE postanowiło oprzeć strategię ochrony klimatu na pięciu najważniejszych filarach, na których z powodzeniem bazuje również w Polsce.

Rozwój energetyki niekonwencjonalnej. Odnawialne źródła energii są ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne oraz wpływającym na spełnienie klimatycznych postulatów Unii Europejskiej. Z tego powodu rocznie RWE inwestuje miliard euro w rozbudowę odnawialnych źródeł energii w latach 2008 - 2012. W Polsce RWE właśnie podłączyło do sieci elektroenergetycznej wiatraki energetyczne w Suwałkach. Uruchomienie 18 wiatraków zwiększy produkcję energii wiatrowej o około 10 proc. w stosunku do roku 2008. Do 2015 roku firma planuje wybudować 300 MW energii z tego źródła. Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie farma w Tychowie, której ukończenie planowane jest na 2010r. W tej lokalizacji postawionych zostanie 15 turbin o mocy 2,3 MW każda.

Rozwój czystych technologii węglowych. Postęp technologiczny w zakresie elektrowni konwencjonalnych jest niezbędny dla ochrony klimatu. RWE buduje nowe elektrownie węglowe, które poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, cechujących się niskim poziomem emisji CO2. Taki blok - RWE Elektrownia Czeczott - powstaje również w Polsce - będzie miał bardzo wysoką sprawność do 46 proc. Oznacza to redukcję rocznej emisji CO2 o 1,3 mln ton. Polska potrzebuje nowoczesnych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Aby osiągnąć zakładane w Polityce Energetycznej do 2030 roku cele klimatyczne, nowoczesne technologie powinny być wspierane poprzez mechanizmy CO2, takie jak na przykład darmowe limity CO2 do roku 2020 lub dodatkowe wsparcie inwestycyjne dla instalacji, które są przystosowane do technologii wychwytywania CO2.

Promowanie energooszczędności wśród klientów. RWE Polska działa na rzecz racjonalnego korzystania z energii. Program edukacyjny "Świadoma Energia RWE" pokazuje jak w racjonalny sposób korzystać z energii elektrycznej. RWE w listopadzie uruchomiło również pierwszy ze 130 publicznych punktów zasilania samochodów energią elektryczną w Warszawie. Projekt ten ma na celu doprowadzenie w przyszłości do upowszechnienia jazdy elektrycznymi pojazdami, które są przyjazne dla środowiska.

Międzynarodowe przedsięwzięcia w zakresie ochrony klimatu odnośnie CDM i JI. Zespół RWE do spraw ochrony klimatu pracuje nad mechanizmami CDM/JI zarówno w Europie, jak i w ramach przedsięwzięć międzynarodowych. W jednym z obecnie realizowanych przedsięwzięć, około 30 tys. domostw w Zambii zostanie wyposażonych w nowe kuchenki, wykorzystujące do wytwarzania energii odnawialną biomasę zamiast, jak dotychczas, węgiel drzewny.

Dalsze wykorzystanie energii jądrowej. Elektrownie jądrowe należące do RWE są uznawane za najbezpieczniejsze na świecie i znajdują się w czołówce jeżeli chodzi o sprawność (na poziomie 90 procent). W sumie firma dysponuje mocą zainstalowaną elektrowni jądrowych na poziomie 6.700 MW, czyli 27 procent całej wytwarzanej przez RWE energii. Siłownie jądrowe RWE zapobiegają rocznie emisjom około 40 milionów ton dwutlenku węgla do atmosfery. Odpowiada to około 5 procent łącznej rocznej emisji CO2 w Niemczech.

Źródło: WNP