Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wodna - Tauron i górnośląskie wodociągi zbudują elektrownię wodną
Energia wodna - Tauron i górnośląskie wodociągi zbudują elektrownię wodną Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 09 Grudzień 2009 09:29
wodaWkrótce ruszy budowa elektrowni wodnej na rzece Biała Przemsza. Inwestycja będzie efektem współpracy Zespołu Elektrowni Wodnych "Rożnów" oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach.


Planowana inwestycja przewiduje wybudowanie niewielkiej elektrowni wodnej o mocy 132 kW, która będzie wytwarzała rocznie 1,1 mln kWh. W elektrowni zostanie zastosowana turbina Kaplana z generatorem asynchronicznym. Obiekt ma być w pełni zautomatyzowany i monitorowany. Rozpoczęcie budowy, jeśli uda się uzyskać bez przeszkód wszelkie zezwolenia administracyjne, zaplanowano na drugą połowę 2010 r.. Realizacja inwestycji ma trwać ok. 12 miesięcy. Do budowy elektrowni posłuży jaz, czyli obiekt hydrotechniczny piętrzący wodę, który istnieje na rzece Biała Przemsza od 1931 r.

W okresie międzywojennym jaz był elementem wodociągu zaopatrującego w wodę Górnośląski Okręg Przemysłowy. Ujęcie umożliwiało pobór 130 000 m sześc. wody na dobę. Zostało jednak wyłączone z eksploatacji w 1937 r. na skutek silnego zanieczyszczenia wód.
Wykorzystanie istniejącego jazu jest elementem programu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

- Obecnie na własne potrzeby ogrzewania obiektów w Łazach i Bibieli wykorzystujemy pompy ciepła. Planujemy wykorzystać tą technologię również w innych oddziałach. Niezależnie od tego, rozważamy również wykorzystanie źródeł energii w postaci siły wiatru, słońca i wody - mówi Jarosław Kania, prezes zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach.
Podpisanie umowy zbiegło się w czasie z odbywającym się w Kopenhadze szczytem klimatycznym.

- Wykorzystanie przyjaznych dla środowiska naturalnego i człowieka źródeł jest istotnym czynnikiem polityki zrównoważonego rozwoju województwa śląskiego. Przyczynia się bezpośrednio do ochrony środowiska naturalnego, ochrony konwencjonalnych złóż surowców energetycznych, promocji rozwoju regionalnego oraz pozwala tworzyć nowe miejsca pracy, a także zmienić wizerunek regionu - podkreśla Jarosław Kania.

Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów wchodzi w skład Tauron Polska Energia. Prowadzi eksploatację m.in. zbiornika wodnego, zapory i elektrowni wodnej Rożnów-Czchów.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największym w kraju i jednym z większych w Europie przedsiębiorstw wodociągowych. Zaopatruje w wodę 3 miliony mieszkańców województwa śląskiego oraz zlokalizowany tu przemysł.

Źródło: WNP