Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - RWE o kłopotach w rozwoju energetyki wiatrowej
Energia wiatrowa - RWE o kłopotach w rozwoju energetyki wiatrowej Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 16 Grudzień 2009 11:09
wiatrakiUzyskanie warunków przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej i brak zaawansowanych technologii z dziedziny budowy turbin wiatrowych to główne przeszkody w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce - mówi Andrzej Modzelewski, dyrektor ds. rozwoju RWE Polska

Jakie są największe przeszkody w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce?

Obecnie największym wyzwaniem związanym z inwestycjami w energię wiatrową w Polsce jest uzyskanie warunków przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej. Wedle danych PSE Operator, warunki przyłączeniowe dla farm wiatrowych zostały wydane dla mocy odpowiadającej 11.300 MW. Dla około 50 tys. MW zostały złożone wystąpienia do ekspertyz o przyłączenie, wymagane jako załącznik do wniosku o przyłączenie.
Na rynku pojawia się więc wiele ofert sprzedaży projektów farm wiatrowych, które są w różnym stanie zaawansowania - niekiedy "developer" posiada kawałek pola i nazywa to projektem, ale są też przedsięwzięcia, które znajdują się w dobrej lokalizacji i posiadają niezbędną dokumentację. Wtedy szybciej i bardziej efektywnie jest inwestować w tak przygotowany, bardziej zaawansowany projekt. RWE przy realizacji wielu przedsięwzięć współpracuje z lokalnymi partnerami. Dzięki temu możemy szybciej realizować inwestycje. Same pomiary wiatru trwają około roku. Dzięki przejęciu projektu na bardziej zaawansowanym etapie, możemy się skoncentrować na budowie instalacji i wykorzystać nasze międzynarodowe doświadczenie. Przy naszych inwestycjach wiatrowych w Suwałkach i Tychowie współpracowaliśmy z Polish Energy Partners.

Do roku 2015 RWE chce mieć w Polsce farmy wiatrowe o łącznej mocy 300 MW. Czy wszystkie te farmy będą na jakimś etapie rozwoju kupowane od innych podmiotów czy też RWE będzie sam się tym od początku zajmował?

Każdą możliwość inwestycyjną rozważamy indywidualnie. Większość naszych inwestycji zakłada współpracę z lokalnymi partnerami. Szukamy lokalizacji o najlepszej wietrzności w Polsce. Koncentrujemy się głównie na regionach północnych, ale rozważamy także możliwości inwestycyjne w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Jak ocenia Pan dostępność urządzeń do farm wiatrowych w Polsce?

Energetyka wiatrowa rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Polska ma świetne warunki wietrzne i to dla Polski właśnie autorzy raportu "Pure Power" (opublikowanego przez European Wind Energy Association) prognozują roczny przyrost energii z wiatru na poziomie 1000 MW mocy wiatrowych rocznie do 2020 roku .

Polski rynek energii wiatrowej jest młody i niestety nie oferuje zaawansowanych technologii z dziedziny budowy turbin wiatrowych. Przy realizacji projektu Park Wiatrowy Suwałki zawarliśmy umowę z Siemens Polska na zakup i budowę elektrowni.

Jednak przy budowie instalacji wiatrowych kluczowe znaczenie ma również rozwój infrastruktury, przy którym przy naszej ostatniej inwestycji, współpracowaliśmy głównie z polskimi firmami. Były one między innymi w zakresie planowania farmy, budowy infrastruktury, czyli dróg dojazdowych, fundamentów i przyłączy energetycznych. Podczas realizacji projektu zatrudnialiśmy ok. 100 osób z Suwalszczyzny.

Źródło: WNP