Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Ciepło z biomasy w Ostrowie Wielkopolskim
Biomasa - Ciepło z biomasy w Ostrowie Wielkopolskim Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 17 Grudzień 2009 11:41
biomasaPonad połowa paliwa wykorzystywana do ogrzewania Ostrowa Wielkopolskiego pochodzi z ekologicznej biomasy. Obok miału węglowego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy (OZC) wytwarza także ciepło i prąd z gazu.


Miał węglowy zgromadzony na placu w Elektrociepłowni to 20 700 ton. Paliwa ekologiczne, które są wykorzystywane w Ostrowie Wielkopolskim to biomasa i gaz ziemny GZ-50. Stan obecny biomasy (zrębka drzewna) to 1250 ton, przy czym w ciągu całego sezonu grzewczego ilość spalonej biomasy będzie wynosiła ok. 22000 ton. Natomiast sezonowe zużycie gazu ziemnego spalonego w turbinie Centrax będzie wynosiło ok. 10 mln [Nm3].

- Do marca zużyjemy w OZC około 21 tysięcy ton węgla. Do tego dochodzi gaz i biomasa. Plac wokół elektrociepłowni powoli zapełniają „góry” zrębek drzewnych i węgla. Biomasa ze względu na swoją dużą objętość nie może być składowana na cały sezon grzewczy, jest na bieżąco uzupełniana. Z kolei turbina gazowa na godzinę potrzebuje 1700 metrów sześciennych gazu - wyjaśnił Józef Litwin, szef Elektrociepłowni Ostrów.
W 2000 roku OZC w elektrociepłowni przy ulicy Grunwaldzkiej uruchomił układ skojarzony z turbiną gazową do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W 2007 roku ruszyła produkcja ciepła i energii z biomasy w układzie skojarzonym OZC. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wytwarza także energię elektryczną. Gaz ziemny kupuje się na bieżąco z rurociągu.

- Ciepło produkowane w OZC jest w pełni ekologiczne, wytworzone ze źródeł odnawialnych, dzięki temu do atmosfery trafia mniej CO2 – dodał Bartosz Ziółkowski, prezes Holdikom SA i szef Rady Nadzorczej w OZC.

Miasto Ostrów Wielkopolski m.in. dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez OZC znalazło się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Gmina Bliska Środowisku".