Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - PSEW o rozwoju energetyki wiatrowej
Energia wiatrowa - PSEW o rozwoju energetyki wiatrowej Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 06 Styczeń 2010 10:45
wiatrakiPSE Operator wydał decyzję, aby nie realizować żadnych nowych przyłączeń farm wiatrowych i z nikim nie uzgadniać warunków przyłączeń - mówi Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.


- Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator, wydała decyzję, aby nie realizować żadnych nowych przyłączeń i z nikim nie uzgadniać warunków przyłączeń. Uzasadnieniem tego ma być bardzo duża ilość wniosków o wydanie warunków przyłączeń i obawa o zdolność funkcjonowania KSE. Tak długo jak takie decyzje będą obowiązywały, tak długo sektor energetyki wiatrowej nie może się rozwijać - mówi Jarosław Mroczek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

- Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator zwróciły się do Ministerstwa Gospodarki z informacją na temat zagrożeń wynikających z nieproporcjonalnego do możliwości Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) i zapotrzebowania na energię elektryczną, rozwoju energetyki wiatrowej w kraju - wyjaśnia Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.

Dariusz Chomka przypomina, że w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku" zaplanowano udział energetyki wiatrowej w pokryciu zapotrzebowania energii elektrycznej na poziomie 17 793,9 GWh w 2030 r. Wg. wyliczeń PSE Operator, biorąc pod uwagę średnioroczne wykorzystanie farm wiatrowych na poziomie powyżej 2 000 godzin można oszacować wymaganą moc farm wiatrowych w 2020 r. na poziomie około 6 000 MW, a w 2030 r. - 8 000 MW.

- PSE Operator uzgodnił i określił już warunki przyłączenia farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej na obszarze całego KSE w wysokości mocy przyłączeniowej około 12 140 MW oraz uzgodnił i określił zakres oraz warunki wykonania ekspertyz wpływu przyłączenia farm wiatrowych na KSE w wysokości mocy przyłączeniowej około 53 580 MW. Łącznie w skali kraju daje to już w chwili obecnej moc większą od wymagań stawianych przed Polską w roku 2030! Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie do sieci elektroenergetycznej przyłączone są farmy wiatrowe o mocy około 570 MW, a łączna moc osiągalna elektrowni krajowych wynosi około 34 570 MW, przy krajowym zapotrzebowaniu na moc wahającym się od 10 500 do około 25 000 MW - dodaje Dariusz Chomka.

Dariusz Chomka podkreśla, że PSE Operator pełni w procesie przyłączeniowym rolę podmiotu uzgadniającego zarówno zakres oraz warunki wykonania ekspertyz wpływu przyłączenia m.in. farm wiatrowych na KSE, jak i warunki ich przyłączenia. Dzięki temu posiada możliwość bieżącego monitorowania stanu toczących się spraw w tym obszarze.

- Operator Systemu Przesyłowego jest odpowiedzialny również za bilansowanie systemu elektroenergetycznego. Przyłączenie tak dużej mocy pochodzącej z farm wiatrowych może powodować konieczność utrzymania odpowiednich rezerw regulacyjnych i bilansu kraju - przekonuje Dariusz Chomka.

Dodatkowo, m.in. z tego powodu, niezbędna staje się również instalacja interwencyjnych jednostek wytwórczych, np. gazowych w celu buforowania zmian generacji wiatrowej z powodu zmian warunków wiatrowych.

Z danymi PSE Operator dotyczącymi ilości warunków nie zgadza się Jarosław Mroczek.

- Dane podawane przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych nie zgadzają się danymi PSE Operator, oficjalne dane Urzędu Regulacji Energetyki są inne a nieoficjalne liczby są jeszcze inne. Części wniosków upływa termin ważności, ponieważ wydane warunki są ważne 2 lata i nie powinny być zaliczane do tych, jakie zostały wydane. Pula wydanych warunków jednak nie maleje, choć nowe nie są wydawane - przekonuje prezes PSEW.

Źródła: WNP